|
16
maja 1929 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Ignacy Mościcki otworzył Powszechną Wystawę Krajową, która stanowiła podsumowanie dziesięciolecia niepodległości, która miała zademonstrować Polakom oraz innym narodom, jak wielki postęp dokonał się w tych kilku pierwszych latach wolności. Trzy miesiące, w czasie których trwała wystawa, były bardzo gorącym okresem w życiu miasta, ściągały doń rzesze gości z całego świata (w sumie przybyło ich ponad 4,5 miliona!).
Wielką popularnością cieszyły się oprócz samych terenów wystawowych także największy w Polsce lunapark (nota bene po raz pierwszy nazwany wesołym miasteczkiem), pierwsza murzyńska wioska w Wielkopolsce, koncerty, pokazy sztucznych ogni, i wiele innych atrakcji.
Organizatorzy dołożyli starań, by wystawa rzeczywiście pokazywała to co w
polskiej gospodarce było najlepszego. Realizacji tego celu służyło stworzenie pawilonów tematycznych, np. pawilon przemysłu ciężkiego, przemysłu wódczanego. W jednym z pawilonów zainstalowano kompletną drukarnię, w innym przędzalnię, itp. W gmachu Pałacu Sztuki (po wystawie zajmowanym przez Collegium Anatomicum) prezentowano dzieła tak wybitnych twórców polskich jak Matejko, czy Wyspiański.
Przemawiający, przy okazji otwarcia Wystawy Eugeniusz Kwiatkowski, powiedział:
„Jestem głęboko przekonany, że to wszystko, co przemówi od tego dnia z obszaru wielkiej Wystawy Poznańskiej, będzie rewelacją, zdumiewającą niespodzianką zarówno dla obcych, zagranicznych gości, jak i dla własnego społeczeństwa.”
30 września 1929 roku Prezydent Poznania Cyryl Ratajski dokonał oficjalnego zamknięcia Wystawy.
Powiedział wtedy: „PeWuKa dodała nam otuchy do dalszej prac (...). Zjednoczyła nas duchowo, gojąc blizny pozostałe po bratniej rozterce(...). Pokazał światu całemu, jak Polacy umieją pracować, i jak pożytecznym są członkiem w rodzinie krajów europejskich.”
Podsumowując Wystawę, Eugeniusz Kwiatkowski stwierdził, że Poznań
„zobrazował siły potencjalne Polski, (...) stworzył wielką akademię, uczącą społeczeństwo nasze szacunku dla trwania polskiego i polskiej pracy, uczącą zdrowego patriotyzmu gospodarczego, mówiącą dobitnie i realnie nie tylko o możliwości i celowości, ale o prawdzie i zdrowiu, postępie i rozwoju samowystarczalności produkcji naszej w wielu dziedzinach.”
[Zobacz też: Pieśń o Wystawie]
|

Logo PWK

Prezydent
Cyryl Ratajski
|