powrót do strony głównej

   
HISTORIA
 

Rys historyczny

  

Wielkie Księstwo Poznańskie

  

Powstanie wielkopolskie

  

 
Powszechna Wystawa Krajowa

 

-

Targ w Poznaniu

- pomysł
- infrastruktura
- dni chwały
- statystyka
- ludzie PeWuKi
- galeria
   

 

Poznański Czerwiec

 

16 maja 1929 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Ignacy Mościcki otworzył Powszechną Wystawę Krajową, która stanowiła podsumowanie dziesięciolecia niepodległości, która miała zademonstrować Polakom oraz innym narodom, jak wielki postęp dokonał się w tych kilku pierwszych latach wolności. Trzy miesiące, w czasie których trwała wystawa, były bardzo gorącym okresem w życiu miasta, ściągały doń rzesze gości z całego świata (w sumie przybyło ich ponad 4,5 miliona!).
  

R E K L A M A

[czytaj dalej]

   

  
Wielką popularnością cieszyły się oprócz samych terenów wystawowych także największy w Polsce lunapark (nota bene po raz pierwszy nazwany wesołym miasteczkiem), pierwsza murzyńska wioska w Wielkopolsce, koncerty, pokazy sztucznych ogni, i wiele innych atrakcji.
 
Organizatorzy dołożyli starań, by wystawa rzeczywiście pokazywała to co w polskiej gospodarce było najlepszego. Realizacji tego celu służyło stworzenie pawilonów tematycznych, np. pawilon przemysłu ciężkiego, przemysłu wódczanego. W jednym z pawilonów zainstalowano kompletną drukarnię, w innym przędzalnię, itp. W gmachu Pałacu Sztuki (po wystawie zajmowanym przez Collegium Anatomicum) prezentowano dzieła tak wybitnych twórców polskich jak Matejko, czy Wyspiański.
 
Przemawiający, przy okazji otwarcia Wystawy Eugeniusz Kwiatkowski, powiedział: „Jestem głęboko przekonany, że to wszystko, co przemówi od tego dnia z obszaru wielkiej Wystawy Poznańskiej, będzie rewelacją, zdumiewającą niespodzianką zarówno dla obcych, zagranicznych gości, jak i dla własnego społeczeństwa.”
 
30 września 1929 roku Prezydent Poznania Cyryl Ratajski dokonał oficjalnego zamknięcia Wystawy.
 
Powiedział wtedy: „PeWuKa dodała nam otuchy do dalszej prac (...). Zjednoczyła nas duchowo, gojąc blizny pozostałe po bratniej rozterce(...). Pokazał światu całemu, jak Polacy umieją pracować, i jak pożytecznym są członkiem w rodzinie krajów europejskich.”
 
Podsumowując Wystawę, Eugeniusz Kwiatkowski stwierdził, że Poznań „zobrazował siły potencjalne Polski, (...) stworzył wielką akademię, uczącą społeczeństwo nasze szacunku dla trwania polskiego i polskiej pracy, uczącą zdrowego patriotyzmu gospodarczego, mówiącą dobitnie i realnie nie tylko o możliwości i celowości, ale o prawdzie i zdrowiu, postępie i rozwoju samowystarczalności produkcji naszej w wielu dziedzinach.”

  
[Zobacz też: Pieśń o Wystawie]
  


Logo PWK
  

Prezydent 
Cyryl Ratajski

[początek strony]

(c) Maciej A. Szewczyk 2000-2014